Artikel

Strunta i att ATS-optimera – men gör så här om du ändå känner att du måste

Du kommer inte bli bortsorterad av ett system

Du har säkert hört det någon gång:

“Om ditt CV inte är skrivet för ATS sorteras du bort innan en människa ens hinner läsa …”

Det är en typ av påstående som cirkulerar flitigt i sociala medier, på internationella karriärsajter och i personlig utveckling-tyckonomin överlag och som skapar en hel del stress bland jobbsökare. Och visst, påståendet är helt sant– på andra arbetsmarknader. I större länder som USA, Storbritannien och Tyskland, där varje tjänst kan ha tusentals sökande, används ofta avancerade ATS-system för att filtrera fram kandidater automatiskt.

Men i Sverige ser verkligheten oftast annorlunda ut.

Vad är ATS?

ATS står för Applicant Tracking System. Det är system som hjälper arbetsgivare att hantera rekryteringar. De kan exempelvis:

  • lagra CV:n i en databas
  • skicka automatiska bekräftelser som “Vi har tagit emot din ansökan”
  • låta rekryteraren söka på nyckelord (t.ex. “Java” eller “projektledning”)
  • i vissa fall använda AI för att göra en djupare tolkning av innehållet

Det är alltså ett verktyg och inte en domare. I Sverige används det betydligt mer enkelt och manuellt än det ofta framställs som.

ATS i Sverige

I Sverige är det normala att ansökan öppnas och läses av en människa. Särskilt hos små och medelstora företag.

  • Många företag har inte råd att köpa in avancerade system med automatisk matchning eller AI-filter.
  • Vissa, framförallt mindre organisationer, tar emot ansökningar via e-post eller formulär, utan något system alls.
  • I många fall matar rekryteraren själv in kandidater i ett system, vilket gör teknisk optimering helt irrelevant.
  • För större organisationer handlar användningen först och främst om att hålla ordning på kandidaterna, snarare än att låta systemet hitta rätt kandidat.

Kort sagt: i Sverige är det fortfarande människor som läser majoriteten av alla CV:n. Men det finns ändå saker du kan göra för att inte ställa till det – vare sig för systemet eller läsaren. 

Gör det lätt att förstå din ansökan

Du behöver inte skriva din ansökan för att “klara ett system”. Men du behöver göra den lätt att förstå både för ett rekryteringssystem och för människan som använder systemet. Här går vi igenom tre viktiga delar du bör checka av innan du lämnar in din ansökan:

1. Använd arbetsgivarens språk

System (och människor) söker efter specifika ord - inte omskrivningar.

Undvik formuleringar som:

“Vana vid olika lönesystem”

Skriv mer i linje med:

“5 års erfarenhet av Visma och Hogia”

 Tips: Identifiera nyckelord från annonsen och använd dem i din ansökan. 

2. Krångla inte till det

Det viktigaste är att inget från ansökan försvinner eller blir oläsbart.

  • Spara ansökan som PDF.
  • Undvik grafik, tabeller, kolumner eller ikoner.
  • Använd vanliga rubriker som Erfarenhet, Utbildning, Kompetenser.
  • Lista poster i omvänd kronologisk ordning (det senaste först).

Ju enklare struktur, desto bättre chans att innehållet når läsaren.

Tips: använd vår CV-mall.

3. Beskriv tydligt vad du faktiskt gjort

Det räcker inte att bara nämna vad du "jobbat med". Du behöver visa konkret vad du faktiskt bidrog till.

Undvik formuleringar som:

“Introducerat kollegor och skrivit material”

Skriv mer i linje med:

"Jag tog fram en introduktionsguide för nya medarbetare och ansvarade för hela onboardingprocessen"

Samma erfarenhet - men en beskrivning går att förstå, värdera och minnas. Och så fick du med onboarding som nyckelord också. 

Det finns inga magiska knep

Målet med din ansökan är att den som läser ska förstå vad du har att tillföra. En tydlig ansökan till en människa är - i svensk kontext - en ATS-optimerad ansökan. Det finns inga magiska knep att ta till utöver det.